Ua
Вхід/Реєстрація
Ви можете використати свій код клієнта.

Новини

06/06/2024

Антибактеріальні фільтри: реальна користь чи маркетинговий хід?

Розбираємося коротко і по суті з покращеними салонними фільтрами

Останнім часом на ринку автозапчастин спостерігається суттєве зростання пропозиції у сегменті антибактеріальних фільтрів салону. Що вони собою представляють? Річ, яка реально допомагає, чи звичайний фільтр, доповнений красивою маркетинговою фразою? Давайте розбиратися!

 

Насамперед варто відзначити, що антибактеріальні фільтри – це фактично ті самі вугільні фільтри, які, як заявляють компанії-виробники, мають низку додаткових опцій та переваг.

 

 

Про запахи в салоні

 

Основне завдання активованого вугілля у складі фільтра – затримувати шкідливі речовини з повітря, які надходить у салон автомобіля, а аж ніяк не зупиняти неприємні запахи, як прийнято вважати.

 

Наприклад, чадний газ взагалі не має запаху, але в малих концентраціях здатний викликати запаморочення та нудоту, а у великих – призводити до задухи. Альдегіди, у свою чергу, можуть взагалі мати приємний аромат, але водночас подразнювати слизові оболонки, призводити до захворювань дихальних шляхів і пошкоджувати нервові клітини.

 

Звичайно, при використанні вугільного фільтра відчуття неприємного запаху в салоні знижується. Але усунути його повністю - неможливо.

 

Варто пам'ятати, що сприйняття запахів — індивідуальна особливість організму, адсорбційні властивості — об'єктивна характеристика, яку можна виміряти в лабораторних умовах.

 

 

Будьте уважні: відсутність неприємного запаху в салоні зовсім не показник ефективності вугільного фільтра!

 

Чи бактерії живуть на / у фільтрі?

 

Існує думка, що на нетканому матеріалі бактерії не живуть. Це помилка. Золотистий стафілокок, клебсієла, кишкова паличка – ці хвороботворні бактерії та інші патогени (дріжджі, плісняві гриби) можуть мешкати на будь-яких поверхнях, якщо для їх зростання створені сприятливі умови, як-от висока вологість та наявність «їжі» (так, бактерії також харчуються – органічними речовинами). У тому числі, на поверхні фільтра.

 

Разом із зовнішнім повітрям на поверхню фільтруючого матеріалу потрапляє безліч джерел їжі для бактерій, починаючи від дрібних комах та закінчуючи пилком та іншими частинками. Розростаючись, патогени виділяють токсини прямо в салон автомобіля і становлять небезпеку здоров'ю людини, викликаючи алергічні реакції і навіть хронічні захворювання.

 

Крім шару активованого вугілля, антибактеріальні фільтри мають додатковий шар зі спеціальним просоченням, яке, за заявою виробників, знижує швидкість розвитку різного роду грибів та бактерій. Але це просочення не вбиває бактерії та гриби, а уповільнює їхній розвиток. Щоб такі фільтри працювали, їх потрібно своєчасно змінювати.

 

 

Склад просочення у різних виробників відрізняються і є комерційною таємницею. Відомі випадки алергічних реакцій на окремі вироби. Ось чому важливо уважно підходити до такої покупки. Наприклад, за бажанням антибактеріальний шар можна легко імітувати за допомогою кольорового пігменту.

 

 

Антибактеріальний вугільний фільтр WIX Filters WP9365 для Citroen C5 08-20, Peugeot 407 04-20

 

Перед покупкою слід перевірити інформацію про те, чи доведено ефективність використаного матеріалу. На це вказує наявність випробувань за стандартами ISO 846 та ISO 20743. Ціль цих тестів — вимірювання активності мікроорганізмів на поверхні матеріалу, обробленого антибактеріальними та фунгіцидними засобами.

 

Наявність згадок про проходження випробувань за даними методиками дозволяє переконатися в ефективності антибактеріального шару. Така інформація може бути розміщена як на упаковці, так і на сайті виробника.

 

Випробування, які проходять фільтри

 

ISO 846 (метод A) – тест на зростання грибків. Випробувані зразки піддають дії суспензії грибкових спор при відносній вологості повітря ≥ 95% протягом не менше 4 тижнів. У тесті використовуються спори грибів:

 

  • Аспергил чорний (Aspergillus niger) – вражає бронхолегеневу систему і придаткові пазухи.
  • Пеніцилій (Penicillium funiculosum) – може провокувати захворювання у людей з ослабленим імунітетом.
  • Грампозитивні плісняві гриби Paecilomyces variotii – можуть викликати різні мікози, виразкові хвороби шкіри та внутрішніх органів.
  • Хетомій кулястий (Chaetomium globosum) – викликає астму, риніт та інші респіраторні захворювання.
  • Темно-пігментована пліснява (Cladosporium cladosporoides) – відіграє важливу роль у запуску сезонних алергічних реакцій.

ISO 846 (метод C) – тест на стійкість до бактерій. Досліджувані зразки піддають дії суспензії бактерій при відносній вологості повітря ≥ 95% протягом не менше 4 тижнів. У тесті використовуються бактерії:

 

  • Синьогнійна паличка (Pseudomonas aeruginosa) – умовно-патогенна для людини бактерія, збудник внутрішньолікарняних інфекцій. Лікуванню важко піддається через високу стійкість до антибіотиків.
  • Коринебактерії (Corynebacterium) – умовно-патогенні мікроорганізми, що впливають на розвиток запальних процесів в організмі людини. Більшість видів коринебактерій, які існують у природі, не патогенні для людини, проте низка винятків. Наприклад, Corynebacterium diphtheriae, здатна викликати дифтерію.

ISO 20743 / JIS L 1902 – тест на антибактеріальну активність текстильних виробів. Досліджувані зразки нетканого матеріалу піддають впливу різних штамів бактерій та розраховують різницю між кількістю бактерій на необробленій та обробленій поверхнях.  У тесті використовуються бактерії:

 

  • Золотистий стафілокок (Staphylococcus aureus).
  • Кишкова паличка (Escherichia coli).
  • Клебсієлла пневмонії (Klebsiella pneumoniae) – збудник захворювань дихальних шляхів (риносклерома, бронхіт, пневмонія, абсцес легень) та інших тяжких хвороб.
  • Коринебактерії (Corynebacterium flaccumfaciens).

 

Антибактеріальний вугільний фільтр MEYLE 1123200017 Audi A6, A7, A8 10-т.ч.

 

Що у підсумку?

 

Шкідливі викиди, екологічна обстановка, наслідки панедемії коронавірусу, і, як наслідок, зростаюча кількість алергій і хронічних захворювань змушують людей все більше замислюватися про профілактику і захист свого здоров'я, у зв'язку з чим антибактеріальні фільтри набувають все більше шанувальників. Встановлювати такі фільтри в салон безперечно є сенс. Однак потрібно уважно вивчати інформацію на упаковці та в офіційних джерелах, щоб купити фільтр, який відповідає заявленим характеристикам.