Ua
Вхід/Реєстрація
Ви можете використати свій код клієнта.

Новини

21/06/2024

Натяжний ролик приводного ременя: як зрозуміти, коли потрібна заміна і як її правильно виконати

Ключові факти, які потрібно знати про деталь

Натяжний ролик – деталь, необхідна для коректної роботи приводного ременя. Водночас симптоми зносу обох елементів загалом схожі, а тому часто змінюють деталі комплектом. Розповідаємо, як відбувається заміна ролика приводного ременя, а також як зрозуміти, що це час зробити.

 

Для чого потрібний ролик і як він влаштований

 

Той ремінь, який ми називаємо ременем генератора, насправді часто приводить в рух все навісне обладнання автомобіля: кондиціонер, гідропідсилювач, а іноді й водяний насос. Інакше на колінчастий вал довелося б монтувати безліч шківів і кожен з них оснащувати своєю передачею.

 

Щоб ремінь міг прокрутити шківи всього обладнання (у тому числі генератора), він повинен бути добре натягнутий. Саме за натягування ременя і відповідає ролик. Якщо бути точнішим, це цілий вузол – натягувач. Він складається з корпусної деталі та маленького шківа, який обертається на підшипнику.

 

У яких випадках потрібна заміна натяжного ролика? При зносі або його основної робочої поверхні, або підшипника. В окремих випадках допомагає заміна мастила в підшипнику, але це тимчасова міра. Та й коштує новий ролик недорого.

 

JP GROUP 1118301400, натяжний ролик генератора VW Polo, Skoda Octavia, Seat Leon 1.4 | 1.6

 

Як зрозуміти, що з роликом проблеми

 

Якщо ролик зношений, зазвичай проявляються такі симптоми:

 

 • При роботі двигуна чути неприємний свист. Найчастіше – відразу після запуску (коли генератор активно відновлює заряд акумулятора) або при збільшенні навантаження на ремінь – наприклад, при включенні кондиціонера. Той самий свист може бути наслідком послаблення ременя — тоді його досить просто підтягнути. Якщо підшипник ролика підклинює, ремінь прослизатиме на ролику і теж видаватиме сторонній звук. Зрозуміло, що таке ковзання різко скорочує термін служби ременя, тож затягувати з ремонтом не варто.
 • Акумулятор не встигає заряджатися. Ремінь може прослизати і на шківі генератора. Тоді батарея буде недоотримувати енергію від нього і поступово сідатиме. Особливо якщо поїздки на автомобілі короткі, а запусків двигуна багато (наприклад, із системою start-stop). Звичайно, джерелом цієї проблеми може бути і сам генератор, але не виключено, що ремінь просто неможливо натягнути через знос ролика.
 • З-під капота зі збільшенням обертів чути гул. Це ознака зношування підшипника натяжного ролика. Звичайно, звук не такий сильний, як при зносі підшипника. Ба більше, це може бути проблема з тим самим генератором. Але не помітити шум важко, особливо якщо він прогресуватиме.

INA 534057010, натяжний ролик (натяжна планка) приводного ременя Mercedes-Benz E-Class W212

 

Як поміняти ролик натягувача ременя генератора

 

Для початку варто оцінити доступ до ролика. Найчастіше міняти його зручно з-під капота, водночяас часто доводиться від'єднувати насос ГПК та інше навісне обладнання. А якщо воно приводиться в рух окремим ременем, потрібно буде зняти і його. У деяких автомобілях (наприклад, на VW Polo) простіше дістатися ролика, знявши передній правий підкрилок. З інструменту фактично потрібен лише набір гайкових ключів або набір торцевих головок з тріскачкою.

 

 

Загалом, заміна ролика натягувача досить проста. Ось покрокова інструкція.

 

 1. Забезпечте собі гарний доступ до ролика – зніміть деталі, які заважають.
 2. Натягувач потрібно «застопорити». Для цього його відтягують убік за болт кріплення ролика доти, доки не збігатимуться отвори на корпусі кронштейна. У ці отвори і треба вставити стопор — будь-який металевий стрижень, хоч свердло чи спицю.
 3. Тепер зніміть ремінь – заразом огляньте його стан. Якщо є розшарування та тріщини, краще замінити і ремінь.
 4. Ключем (зазвичай «на 16» або «на 17») відкрутіть болт кріплення ролика. Майте на увазі, що часто для цього його потрібно обертати за годинниковою стрілкою.
 5. Тепер встановіть новий ролик у зворотній послідовності.
 6. Залишиться провести складання всього того, що ви демонтували під час заміни.

 

Якщо ролик на автомобілі має ексцентрикову конструкцію, знадобиться спеціальний ключ (ним також регулюється натягування). І не забудьте вийняти стопор після того, як встановите нову деталь на місце.

 

Continental 5PK1110K1, комплект ременя генератора для Renault Kangoo та Clio

 

Отже, якщо коротко:

 

 • Заміна натяжного ролика ременя генератора зазвичай поєднується із заміною самого ременя, але іноді його доводиться міняти раніше.
 • Основні ознаки зношування ролика – слабке натягування ременя (і неможливість його підтягнути) або писк підшипника.
 • Замінюється ролик просто і відносно швидко.