Ua
Вхід/Реєстрація
Ви можете використати свій код клієнта.

Новини

07/06/2024

Яку оливу заливати в генератор (+ рекомендації з обслуговування)

Детально розбираємося в цьому питанні

Для багатьох українців – особливо зі сфери бізнесу – стало актуальним використання резервного джерела живлення у вигляді генераторів. Як і будь-яку техніку, генератори треба обслуговувати. Одним з ключових пунктів у цьому питанні є вибір оливи для правильного та безпроблемного функціонування агрегату.

 

Отже, поговоримо, яку оливу заливати генератор

 

В силові установки автономних генераторів можна заливати ті самі оливи, що й у двигун автомобіля. Але перед вибором рідини обов`язково потрібно ознайомитись із класифікацією.

 

 

Класифікація для двотактних двигунів

 

Цей параметр вказує, яку саме оливу і куди можна заливати. Для двотактних генераторів існує дві класифікації:

 

  • японська –  JASO-F: FB, FC, FD;
  • європейська –  ISO: EGB, EGC, EGD.

Основними критеріями оцінки є мастильні властивості та миючий ефект оливи, а також його схильність до димоутворення та утворення відкладень у системі випуску. Найбільша увага приділяється саме ступеню генерації диму під час роботи установки. Ці методики орієнтовані перш за все на екологічність.

 

 

У двотактних двигунах олива розбавляється в бензині та заливається просто в бак (спеціального картера для заливки оливи там немає). Тому для генератора з таким типом двигуна потрібна олива, яка буде швидко і повністю розчинятися в пальному. Також воно повинно повністю згоряти, не залишаючи слідів на клапанах двигуна. Спеціально для двотактних двигунів виробляється серія олив стандарту T2. Однак варто враховувати, що в цій серії є виключення: тип TC-W3, який не можна використовувати в моторах генераторів: він призначений для двигунів моторних човнів і гідроциклів, що мають постійний контакт з водою.

 

Оливи для чотиритактних двигунів

 

Вимоги до мастильних матеріалів чотиритактних двигунів вищі. Тому їхня якість та властивості регламентується іншими вимогами на основі стандартів:

 

API – визначає призначення та властивості оливи. Розроблена американським інститутом нафти, щоб підбирати мастильні матеріали для типу двигуна на основі низки робочих параметрів двигуна – ступеня форсування, тощо. Як позначення йдуть літери та цифри. Перша буква – тип двигуна («S» для бензинових ДВЗ, «C» для дизельних моделей), друга присвоюється залежно від робочих характеристик. Друга буква визначає якість: чим далі вона розташовується за порядком в алфавіті, тим кращий склад. Існують й універсальні варіанти S/C.

 

 

Що тут можна порекомендувати? Для сучасних бензинових генераторів виробники техніки рекомендують моторні оливи з абревіатурою SJ, SL. Власникам дизельних генераторів варто використати оливи з маркуванням CD, CE або CF-4.

 

SAE – важливий стандарт, що визначає в'язкість оливи. Від нього залежить сезонність застосування мастильного матеріалу. Підбирати в'язкість потрібно відповідно до температури довкілля, в якій працюватиме генератор.

 

Простіше кажучи, олива для чотиритактного двигуна має відповідати сезону. Влітку гарний варіант – 10W30 чи 10W40, а взимку – 5W40 чи 5W30.

 

SAE – підбір моторних олив за сезоном:

 

  • При температурі від +4 °C та вище: 10W30, 10W40, 15W30, 15W40, 20W30, 20W40, SAE 30.
  • При температурі від -20 °C до +4 °C: 0W40, 0W50, 5W30, 5W40, 5W50, 10W30, 10W40.

 

Чому це важливо? Взимку на густій оливі запустити генератор буде складно. А влітку рідка рідина не створить потрібної плівки для захисту деталей.

 

 

Рекомендації виробників генераторів

 

Кожен виробник у паспорті до генератора вказує свої рекомендації щодо використання того чи іншого мастильного матеріалу.

 

Водночас не потрібно заливати в бензиновий чи дизельний генератор спеціальну рідину. Для цього підійде й автомобільна олива, воно вже має необхідний набір присадок.

 

Синтетику лити необов'язково, оскільки силовий агрегат працює у межах низьких оборотів і не розвиває значень понад 3000 об/хв, але для чистоти ДВЗ корисною.

 

Для заощадження можна застосовувати мінеральну чи напівсентитичну оливу. Мінеральну оливу радять міняти частіше, оскільки в ній мало потрібних миючих присадок.

 

 

Багато виробників автономних джерел енергії продають під своїм брендом оливи, які рекомендується для використання в ДВЗ генераторів. Але вони не зобов'язують лити саме їхню рідину. В інструкції з експлуатації зазначено, що допускається заливати будь-який мастильний матеріал, відповідний за в'язкістю та API. Цього дотримуються багато відомих компаній, наприклад, Honda.

 

Коли і як проводити заміну оливи

 

Заходи з технічного обслуговування включають заміну оливи в ДВЗ.

 

Рекомендації щодо заміни:

 

  • Перше використання генератора є «обкаткою». Протягом 5 годин агрегат повинен працювати без навантаження – в цей момент пари тертя підганяються один до одного. Після закінчення цього часу оливу потрібно замінити.
  • Далі генератор вже можна навантажувати. Але оливу слід замінити через 20-50 годин роботи.
  • Третє технічне обслуговування виконується через 50 годин роботи. Надалі цей інтервал можна збільшувати до 100 годин.

 

У процесі трьох перших замін оливи з двигуна видаляються наслідки обкатки – бруд та металева стружка. Своєчасно проведене ТО зменшить ризик виникнення внутрішніх пошкоджень і продовжить ресурс генератора.

Процедура заміни не становить жодних складнощів – під генератор підставляють ємність для зливу відпрацьованої рідини, відкручують пробку і зливають стару оливу. Після цього заливають нову рідину та змінюють фільтр за його наявності.

 

 

Об'єм рідини повинен підтримуватися на рівні між max і min, щоб не допустити її спінювання. Піна в мастильному матеріалі завдає шкоди двигуну, оскільки всередині неї не містяться частинки мастила, що змушує працювати деталі на суху.

 

Відпрацьовану оливу використовувати не варто, оскільки її присадки вже неефективні. Така рідина може нашкодити двигуну і забити брудом систему змащення.

 

 

Підібрати необхідну оливу для генератора можна в нашому каталозі.